Dünyanın en iyi kurabiyeleri açıklandı: Türkiye de listede


1. Petticoat Tails / İskoçya

Petticoat Tails, tereyağlı kurabiye bisküvilerine özellikle düşkün olduğu söylenen İskoç Kraliçesi Mary’ninki de dahil olmak üzere, 16. yüzyıldan kalma özenle hazırlanmış Petticoat Tailsleri yaratmak için kullanılan kumaş parçalarına benzeyerek kendine özgü adını ve ayırt edici şeklini kazandı.

Bununla birlikte, başka bir teori, adlarının küçük bisküviler için kullanılan eski Fransızca terim olan petits cotés’den türetilmiş olabileceğini iddia ediyor.

2. Makroud el louse / Cezayir

Badem, yumurta, şeker ve portakal suyu içeren makroud el louise Cezayir’e ait bir kurabiye çeşididir. Hafifçe kızarana kadar pişirilen bu kurabiyeler, tamamen kaplanmaları için pudra şekerine atılır.

4. Stroopwafel / Hollanda

Bu Hollanda kurabiyeleri, iki ince gofret arasına sıkıştırılmış çok ince bir şurup, şeker, tereyağı ve tarçın tabakasından oluşur. Stroopwafels, 18. yüzyılın sonlarında Gouda şehrinde icat edildi.

5. Melomakarona / Yunanistan

Her ne kadar antik Fenike kökenli oldukları düşünülse de melomakaronalar günümüzde tipik bir Yunan Noel ikramıdır. Bu irmik kurabiyeleri geleneksel olarak bal, portakal kabuğu rendesi, tarçın, zeytinyağı ve bazen konyak ile tatlandırılır.

6. Marranitos / Meksika

Marranito veya puerquito, geleneksel bir Meksika pan dulce (tatlı ekmek) çeşididir. Bu pan dulce kurabiye benzeri küçük kekler genelde domuz şeklindedir ve zencefille tatlandırılır.

Kurabiye, un, tarçın, zencefil, yenibahar, kabartma tozu, karbonat, tereyağı, tuz, şeker, pekmez, ayran ve yumurtanın karışımından yapılıyor.

7. Chocolate chip cookie / Amerika

Genellikle bir bardak süt veya bir fincan sıcak çay veya kahvenin eşlik ettiği çikolatalı kurabiyeler, lezzet açısından tuzlu ve tatlı arasında iyi dengelenmiş, yumuşak çiğneme dokusuna sahip ve eriyen küçük çikolata parçalarıyla doldurulmuş, bir nesil Amerikalıyı eski çocukluk günlerine geri getiriyor.

8. Speculaas / Hollanda

Speculaalar çoğunlukla Belçika ve Hollanda’da yapılan baharatlı kurabiyelerdir ancak aynı zamanda Almanya (Rhineland ve Westphalia), Lüksemburg ve Kuzey Fransa’da da popülerdirler.

Yoğun tarçın, karanfil, hindistan cevizi ve zencefil kokusuna sahip kurabiyeler, geleneksel olarak 5 Aralık ve 6 Aralık tarihlerinde kutlanan Aziz Nicholas Günü arifesinde pişirilir.

9. Vanillekipferl / Avusturya

Yaygın olarak Avusturya, Macaristan ve Almanya’da bulunan vanillekipferl, un, şeker, tereyağı ve vanilyadan oluşan geleneksel, tatlı, hilal şeklindeki kurabiyelerdir. Kurabiyeler genellikle fındık, badem veya ceviz gibi yer fıstığı içerir.

10. Baci di dama / İtalya

Leydi öpücüğü anlamına gelen Baci di dama, aralarına bir kat çikolata-fındık serpilmiş geleneksel fındık tereyağlı kurabiyelerdir. 19. yüzyılın ikinci yarısında Tortona, Piedmont’taki (fındıklarıyla ünlü) pastanelerde ortaya çıktılar.

Listede 14’üncü sırasında ise İzmir bombası yer aldı.

47’nci sırada ise Acıbadem kurabiyesi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x