Altın Zirvelerden Geriledi: Sert Bir Düzeltme mi Geliyor?

Federal Reserve, bu yıl faiz oranlarını üç kez düşürmek istediğinin sinyalini verdi. Dahası, bunu enflasyon %2’lik hedefin üzerinde kalmaya devam etse de yapacağını gösterdi. Bunun ardından altın için her şeyin önünü açık bıraktı. Ancak bazı piyasa analistleri, altının önümüzdeki hafta ve yakın vadede sağlıklı bir düzeltme göreceğini söylüyor.

Bu nedenle altın fiyatları iyi destek buldu!

Fed’in Çarşamba günkü para politikası toplantısının ardından altın fiyatları 2.220 doların üzerine çıkarak rekor kırdı. Ancak, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu yükseliş kısa sürdü. Böylece, değerli metal haftayı nötr bölgeye yakın tamamladı.

Forex.com’da kıdemli stratejist olan James Stanley, merkez bankasının gevşeme döngüsüne başlamasının beklendiği Federal Rezerv’in Haziran ayı para politikası toplantısı öncesinde altın fiyatlarının nihai olarak yükselmesini bekliyor. Çünkü, Fed enflasyon yüksek kalmaya devam etse bile faiz oranlarını düşüreceğinin sinyalini verdi. Analist, bu nedenle altının iyi destek bulduğunu kaydediyor. Bu bağlamda Stanley, şu açıklamayı yapıyor:

Fed’in daha dengeli bir nota vermek için her türlü fırsatı vardı ama bunu yapmadılar. Verilere bakarsanız, Fed’in bu yıl üç faiz indirimi yapması için bir neden yok. İşsizlik oranı hayatım boyunca gördüğüm en düşük seviyede olduğu için faiz indirimine gitmelerine gerek yok. Fed’in daha dengeli bir ton kullanmaması benim için pek çok soru işareti yaratıyor ve altını desteklemeye devam edeceğini düşündüğüm ekonomi için kırmızı bir bayrak.

Analiste göre kısa vadeli bir düzeltme mümkün

Ancak James Stanley, altını beğenmesine rağmen yakın vadede bir düzeltme görmeyi bekliyor. Bu yüzden, yatırımcıların rekor seviyelere yakın fiyatları kovalama konusunda temkinli olmaları gerektiğini söylüyor. Analist, bu konuda şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Altın daha da yükselmek istiyor ama bence bir geri çekilme sağlıklı olacaktır. Ayın başında long altın pozisyonu olan yatırımcılar için burası biraz kar almak için iyi bir yer olabilir, böylece kısa vadeli bir düzeltme görebiliriz.

James Stanley, teknik seviyelere de bakıyor. Analist, Aralık ayının en yüksek seviyesi olduğu için ilk desteği 2.146 dolarda izlediğini söylüyor. Bununla birlikte, altının Mart başındaki kırılmadan önce üç yıllık bir direnç noktasını temsil eden 2.075 dolarlık desteği test etmesine şaşırmayacağını da sözlerine ekliyor.

Altının mevcut ralliyi desteklemek için daha fazla veriye ihtiyacı var

FXTM’de piyasa analizi müdürü olan Lukman Otunuga, Fed’in bu yıl faiz indirimi sinyali vermeye devam etmesine rağmen, gevşeme döngüsünün derinliğinin verilere bağlı kalacağını söylüyor. Altının mevcut ralliyi desteklemek için önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha fazla hayal kırıklığı yaratan ekonomik veri görmesi gerektiğini belirtiyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Her ne kadar Fed 2024’te üç faiz indiriminin sinyalini vermiş olsa da, her şey faiz indirimlerine ilişkin argümanı destekleyebilecek ya da karşı çıkabilecek ekonomik verilerle ilgili. Gelecek hafta gelecek ABD verilerinin daha düşük faiz oranlarını desteklemesi durumunda altın boğaları sahneye geri dönebilir. Ancak ayılar da pusuda bekliyor ve fiyatları düşürmek için yeni bir fırsat kolluyor.

Yükseliş görünümüne rağmen Otunuga, önümüzdeki hafta öncesinde altın piyasasının “biraz yorgun göründüğünü” söylüyor.

Altın fiyatı kesinlikle en yüksek seviyeye ulaşmış değil!

Altın fiyatlarında önümüzdeki hafta bir düzeltme mümkün. Bununla birlikte, diğer analistler yatırımcıların daha geniş yükseliş trendine odaklanmaya devam etmeleri gerektiğini söylüyor. Baş Yatırım Sorumlusu Naeem Aslam, altının bu ay Fed’in gevşeme döngüsü beklentisiyle güçlü bir ralli görmesine rağmen, daha yüksek fiyatlar için hala önemli bir potansiyel olduğunu söylüyor. Aslam, bu konudaki görüşlerini şu şekilde izah ediyor:

Altın fiyatı açısından kesinlikle en yüksek seviyeye ulaşmış değiliz. Önemli olan unsurun Fed’in normal faiz oranı tanımı, yani hedef seviyesi olduğunu düşünüyoruz. Fed, Covid öncesi seviyelerinin ayarlanması gerektiğine dair bastırılmış bir sinyal gönderdiği için sürecin başladığını düşünüyoruz. Ancak, bunu temizlediklerinde altın fiyatının yükselmesini bekleriz.

Daha büyük bir ralli için zemin mi hazırlıyor?

Altının teknik fiyat hareketi kısa vadeli bir riski temsil ediyor. Bu yüzden, değerli metal yakın vadede bazı temel tehditlerle de karşı karşıya. Trade Nation’da kıdemli piyasa analisti olan David Morrison, ABD dolarındaki yenilenen gücün altın için bir ters rüzgar yarattığını söylüyor. Dolar Cuma gününü son dört haftanın en yüksek seviyesi olan 104 puanın üzerinde kapattı. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Dolardaki bu ani güçlenme, yatırımcıların faiz indirimi konusunda Fed’den daha az iyimser olduğunu gösteriyor olabilir mi? Belki de. Ancak bu aynı zamanda merkez bankası toplantılarının son turunun faiz indirimlerinin hemen hemen herkesten geleceğini açıkça ortaya koyduğunu da yansıtıyor. Aslında, İsviçre Ulusal Bankası çoktan harekete geçti. Durum böyle olunca, ABD doları çamaşır sepetindeki en temiz gömlek haline geldiği için yeniden gözde oldu. Zayıf altın ve gümüş sahiplerinin bu şekilde sarsılması daha büyük bir ralli için zemin hazırlayabilir. Ancak dolar güçlenmeye devam ederse bu hayalperest bir düşünce olabilir.

Önümüzdeki haftanın ekonomik verileri

  • Pazartesi: Yeni konut satışları.
  • Salı: Dayanıklı tüketim malları siparişleri. Tüketici güveni.
  • Perşembe: Haftalık işsizlik başvuruları. ABD GSYİH. Bekleyen konut satışları.
  • Cuma: Çekirdek PCE fiyat endeksi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x