Lübnan sınırına işaret eden Netanyahu’nun ‘kısmi ara’ açıklaması tepki çekti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in Kanal 14 Televizyonu’na verdiği röportajda, Lübnan sınırındaki durum ve Gazze saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Gazze’de yoğun çatışma aşaması sona ermek üzere” diyen Netanyahu, “İsrail, Gazze’deki Filistinlilerle işbirliği içinde sivil bir yönetim kurmak istiyor” ifadelerini kullandı.

Kanal 14’e verdiği röportajda Netanyahu, bazı rehinelerin serbest bırakılması karşılığında Gazze’de çatışmalara ‘kısmi ara’ vermeyi teklif ettiklerini de açıkladı. Hamas’la ‘savaşı bitirmeye yönelik bir anlaşma olup olmayacağı’ sorusu üzerine ise “Hayır. Savaşı bitirip Hamas’ı orada bırakmayacağız” dedi. İsrail Başbakanı, bazı rehinelerin dönüşüne imkan tanıyacak kısmi bir anlaşma teklif ettiklerini söyledi.

Netanyahu ayrıca, İsrail’in Lübnan’da Hizbullah’a karşı daha fazla askeri kuzey sınırına gönderme hazırlığında olduğunu da belirtti.

‘KABİNENİN KARARIYLA ÇELİŞİYOR’

Geçtiğimiz günlerde savaş kabinesinden istifa ettiğini duyuran eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot ise, Netanyahu’nun ‘kısmi ara’ açıklamasını ‘dil sürçmesi’ olarak niteledi ve kabinenin kararlarını yansıtmadığını dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde kabineden ayrılan Eisenkot, İsrail Meclisi (Knesset) Dışişleri ve Savunma Komitesi’nde yaptığı açıklamada, “Rehinelerin ve onları geri getirmek için mücadele eden askerlerin derhal aydınlatılması gerekiyor” dedi.

Eisenkot, şu ifadeleri kullandı: “Kabinenin önünde sadece iki seçenek vardı: Bir seferlik tam bir anlaşma ya da üç aşamalı kapsamlı bir anlaşma. Kabine oybirliğiyle bu yönde oy kullandı ve bu nedenle Netanyahu’nun ‘kısmi ara’ yönündeki açıklaması savaş kabinesinin kararlarına aykırıdır.”

İsrail Meclisi Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi Başkanı Milletvekili Yuli Edelstein’den de benzer bir açıklama geldi. Edelstein, ‘kısmi ara’ açıklamasının kabinenin kararlarıyla çeliştiğini bildirdi.

‘OPERASYONLAR STRATEJİK AÇIDAN DEĞİŞMEYECEK’

İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi de, Netanyahu’nun ‘Gazze’deki yoğun çatışmaların neredeyse bitmek üzere’ olduğu yönündeki açıklamalarının ardından, ordu planlarına ilişkin konuştu. Karhi, askeri operasyonlarının ‘taktik olarak değişeceğini ancak kesinlikle stratejik açıdan değişmeyeceğini’ söyledi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x